Stáhněte si e-book ZDARMA

Základy cvičení s vlastní vahou.

image/svg+xml

O workoutu

Naše hřiště pro Vaše děti

Street workout je moderní název pro cvičení na veřejných hřištích. Jelikož je ve všech cvicích využívána vlastní váha, odpadá tak potřeba posilovacích strojů. Cviky jsou prováděny na ocelových konstrukcí a většina z nich vychází ze základních prvků - hrazdy, bradla, žebřiny, Monkey Bar, lavice.

 

WORKOUT

Workout je silový sport, ale na rozdíl od cvičení mladých lidí v posilovně s činkami, nijak negativně neovlivňuje růstové ani pohybové funkce těla. Právě naopak. Workout je komplexní cvičení se zapojením všech svalů v těle včetně důležitého hlubokého stabilizačního systému, který je tak potřebný pro správné držení těla i bezbolestný pohyb.

Pravidelným cvičením se zvyšuje vytrvalost, buduje se svalová hmota a cvičení také pomáhá bojovat proti nemocem a stresu. Během cvičení se vyplavují endorfiny, což jsou hormony štěstí, zlepšuje se funkce kardiovaskulárního systému i dýchání a tělo může efektivně distribuovat kyslík. Již 10 minut po sportu je mozek zásoben větším množství kyslíku a to má pozitivní vliv na myšlení. Pohyb pozitivně ovlivňuje žlázy, zejména hypofýzu, která při stimulaci uvolňuje růstový hormon. Ten zajišťuje potřebnou regeneraci kostí, svalů a pojivových tkání v celém těle.

Díky workoutu ve školách můžeme zvýšit kvalitu a úroveň životního stylu dětí.

Workout není jen cvičení, je to životní styl. Lidé z naší komunity drží spolu, uvnitř panuje silné pouto přátelství a zdravé soutěživosti. Sama komunita se stará o naše venkovní hřiště, udržuje je a chrání je před poškozováním. Workout jsou morálně-volní vlastnosti, kterých je v dnešní době více než třeba. Workout není pouze za sport, ale také způsob života, pomocí kterého se snažíme vyjadřovat své názory a postoje.

NAPIŠTE SI O UKÁZKU WORKOUTU VE VAŠÍ ŠKOLE  >


O projektu
na Vaší škole

Workout jako životní styl

I když přivedeme ke sportu jen jedno jediné dítě na vaší škole, bude to úspěch, který k sobě může strhnout pozornost dalších spolužáků. A tím společně pomůžeme ke zdraví mladé generaci.

WOrkout ve škole
Vize i s Vaší školou

Naší vizi je vybudovat u dětí vztah ke zdravému životnímu stylu, zlepšit jejich fyzickou aktivitu a zvýšit jejich čas strávený venku. V dnešní době tráví děti čím dál tím víc času sezením u telefonů a tabletů a to má za následek, že až 40% děti trpí nadváhou a obezitou. Cca 80% dětí v České republice má nedostatek pohybu a trávení volného času u televize nebo počítače roste s věkem. Na rozdíl od západní Evropy se v Česku nedaří snížit výskyt nadváhy a obezity u dětí, což je alarmující problém. My to chceme změnit. Chceme, aby se děti opět hýbaly a zdravě soutěžili mezi sebou. Proto jsme vymysleli projekt Workout do škol. Zapojte se do projektu i s vaší školou.


WOrkout ve škole
Problematika nedostatku pohybu

Problematika obezity u dětí se stává jednou z největších výzev pro 21. století. Počet dětí, které bojují s nadváhou a obezitou rok od roku roste. Důvodem je málo pohybu a nesprávné stravování. Rozsah tělesné výchovy je stanoven na 3 - 4 hodiny týdně a to je málo. Studie Aktuální výskyt rizikových faktorů ischemické choroby srdeční u dětí v ČR, kterou zpracoval Bohuslav Procházka se svými kolegy na základě dat o 5132 dětech, vyplývá, že obezita postihuje především chlapce. Nejrizikovější je věk 13 let, kde je obézní každý šestý chlapec, potom následuje věk devět let, kde je obézní každý osmý chlapec. Zastavme to společně.

Graf znázorňuje výsledky studie “Zdraví dětí 2016”, která byla zaměřena na vývoj nadváhy od roku 1996 do roku 2016. Výskyt obezity u dětí se výrazně zvýšil ve sledovaném období, od roku 2011 až do roku 2016 se výskyt obezity stabilizoval a nyní se pohybuje okolo 10%. Tzn., že min. každé 10. dítě je obézní!


Následky

Pohybová aktivita českých dětí za posledních patnáct let klesla, ve světě je ale trend zcela opačný. Následky a rizika spojená s obezitou a nadváhou mohou být například cukrovka II. stupně, vysoký krevní tlak nebo některá z kardiovaskulárních chorob. S obezitou mohou být spojené i špatné školní výsledky, děti bývají náladové a nesoustředěné, vyskytují se i poruchy paměti. Dítě, které trpí nadváhou se stává pomalejší, nestačí na své vrstevníky, rychleji se zadýchává, straní se společenských aktivit. Objevují se i psychické problémy, jelikož vrstevníci považují toto dítě za líné a hloupé.

“Studie realizovaná v roce 2005 společností STEM/MARK, jejímž iniciátorem byla Česká obezitologická společnost ČLS JEP ve spolupráci s Národní radou pro obezitu potvrdila, jak významně nejenom obezita (BMI nad 30), ale i nadváha (BMI 25-30) ovlivňuje výskyt zdravotních komplikací. Nadváha zvyšuje riziko zvýšeného krevního tlaku a nemocí srdce a cév více než třikrát, cukrovky 2,5 krát, dny a onemocnění kloubů a páteře 2 krát. U obezity je riziko ještě vyšší, v případě cukrovky 7 krát, zvýšeného krevního tlaku více než 5 krát, nemocí srdce a cév 5 krát.“

Autor: RNDr. Vladimíra Puklová, Státní zdravotní ústav Praha

Řešení

Cílem je dostat workoutová hřiště do areálu škol a cvičení s vlastní váhou do hodin tělesné výchovy. Přirozeně tak vzbudit v dětech soutěžního ducha i upevnit vzory, které pomohou dětem v překonávání těžkých chvíli mimo sportoviště. Umístění v areálu školy je vhodné i pro mimoškolní aktivity dětí, protože se areál školy může stát místem setkávání mladých sportovců a silné komunity, která se kolem workout tvoří. Komunity bez cigaret, bez drog a sprostých slov. Workout je komunita. Je to životní styl.


Chcete vědět více informací o projektu? Napište nám!

Úprava fotky

Přihlášení

 
 

 • Jaký máte názor na trávení volného času dnešních dětí?
  Myslíte, že se změnil vztah dětí ke sportu?
  Využíváte posilování vlastní váhou ve svém tréninku?
  Jaký je přínos cvičení s vlastní vahou pro vás?

 • Jaký máte názor na trávení volného času dnešních dětí?
  Myslíte, že se změnil vztah dětí ke sportu?
  Jak je možné bojovat s dětskou obezitou?
  Je cvičení s vlastní vahou vhodné pro děti?

 • Jaký máte názor na trávení volného času dnešních dětí?
  Myslíte, že se změnil vztah dětí ke sportu?
  Jak děti tráví volný čas ve škole?
  Jaké máte vybavení pro aktivní trávení času dětí?
  Jaké na škole máte vybavení pro cvičení?